M55302/57A66Y-01
Mfr.Part #
M55302/57A66Y-01
Description
RECTANGULAR MIL CONNECTOR
Mating Guide, Mounting Flange
Glenair
Brand :
Glenair
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
66
Pitch :
0.100 (2.54mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Subcategory :
Circular Connectors
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Columns :
33
Contact Layout, Typical :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Connector Usage :
Datasheets
M55302/57A66Y-01
Plug, Male Pins Solder Gold - - 66 Positions Pitch: 0.100 (2.54mm) -65°C ~ 125°C Through Hole, Right Angle