M55302/139E160Y/15
Mfr.Part #
M55302/139E160Y/15
Description
3 ROW CABLE AND PLATED THRU HOL
Pitch :
2.54 mm
Mounting Angle :
Straight
Contact Finish Thickness :
Operating Temperature :
-65°C ~ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
All
Series :
M55302
Number of Positions :
160 Position
Product Category :
Rectangular MIL Spec Connectors
RoHS :
Details
Current Rating (Amps) :
5A
Brand :
Housing Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating :
600 A
Insulation Resistance :
5 GOhms
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Type :
Approvals :
CE, CSA, UL
Termination Style :
Solder
Cutler Hammer, Div of Eaton Corp
Gold
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
3 Row
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Mounting :
Panel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Layout, Typical :
Contact Material :
Copper
Product :
Connectors
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Voltage Rating :
100 V
Connector Usage :
Package :
Bag
Mounting Style :
PCB Mount
M55302 Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold - - 160 Position Positions Pitch: 2.54 mm -65°C ~ 125°C Through Hole