M5060TB1000
Mfr.Part #
M5060TB1000
Description
BRIDGE RECT 3P 1KV 60A MODULE
Stock
3
In Stock :
3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 50A
Current - Average Rectified (Io) :
60A
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Elements :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
800A
Number of Pins :
5
Package / Case :
Forward Voltage :
1.35V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Chassis Mount, Screw, Surface Mount
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
380V
Max Operating Temperature :
125°C
Current Rating :
60A
Diode Type :
Three Phase
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1kV
Forward Current :
60A
Datasheets
M5060TB1000
Sensata Technologies – Crydom M5060TB1000
Three Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 1.35V @ 50A Module Bulk
M5060TB1000 Overview
M5060TB1000 Features
60A forward voltage
forward voltage of 60A
Module package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
M5060TB1000 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M5060TB1000 applications of bridge rectifiers.
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A