M5060SB600
Mfr.Part #
M5060SB600
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 60A MODULE
Diodes - Bridge Rectifiers
Length :
57.4802mm
Height :
24.1046mm
Diode Type :
Single Phase
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Width :
44.3992mm
Output Voltage :
240V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
60A
Forward Current :
60A
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Packaging :
Bulk
Output Current :
60A
RoHS Compliant
Reverse Voltage :
240V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
240V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
800A
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 50A
Number of Pins :
4
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
Forward Voltage :
1.35V
Number of Elements :
1
Mount :
Chassis Mount, Screw, Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Peak Reverse (Max) :
600V
Datasheets
M5060SB600
Sensata Technologies – Crydom M5060SB600
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 1.35V @ 50A Module Bulk
M5060SB600 Overview
An input voltage of 60A powers this device.The reverse voltage should be 240V.Electronic components in the Module package are basically the same.Chassis Mount, Screw, Surface Mount is the method of mounting the device.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.Because its output current is 60A, it offers maximum design flexibility.
M5060SB600 Features
60A forward voltage
forward voltage of 60A
Module package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
60A output current
M5060SB600 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M5060SB600 applications of bridge rectifiers.
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A