M5060SB1400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M5060SB1400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 60A MODULE
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Pins :
4
Current - Average Rectified (Io) :
60A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Forward Current :
60A
Supplier Device Package :
Module
Average Rectified Current :
60A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.35V @ 50A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.4kV
Current Rating :
60A
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Element Configuration :
Single
Diode Type :
Single Phase
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
1.4kV
Package / Case :
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Peak Reverse (Max) :
1.4kV
Datasheets
M5060SB1400
Single Phase Bridge Rectifier Chassis Mount -40°C~125°C TJ 1.35V @ 50A Module Bulk
M5060SB1400 Overview
An operating voltage of 60A is required for this device.Essentially, this type of electronic component comes in a Module package.A Chassis Mount, Screw mount is used for this device.At -40°C~125°C TJ, the device operates normally.
M5060SB1400 Features
60A forward voltage
forward voltage of 60A
Module package
operating at a temperature of -40°C~125°C TJ
M5060SB1400 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
M5060SB1400 applications of bridge rectifiers.
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • Uninterruptible power supplies – SCR transfer switches and input rectifiers
  • Electroplating systems – Input SCRs and output rectifiers
  • Aviation – Standby power distribution, resistive heating
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A