M20-9700645
Mfr.Part #
M20-9700645
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
750V
Number of Positions :
12
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Current Rating :
3A
Orientation :
RIGHT ANGLE
Filter Feature :
Housing Material :
Nylon
DIN Conformance :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-609 Code :
e4
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Square
Shrouding :
Unshrouded
Length :
15.24mm
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Mount :
ONE
Housing Color :
Black
Max Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
UL
Durability :
300 Cycles
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Packaging :
Bulk
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Depth :
13.44mm
Insulation Height :
0.200 5.08mm
Contact Resistance :
25mOhm
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header, Cuttable
Contact Type :
Male Pin
Datasheets
M20-9700645
Harwin M20-9700645
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 12-Position Board to Board or Cable 0.200 5.08mm Height