M20-065030W0546
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-065030W0546
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Overall Contact Length :
0.474 12.04mm
Stack Height (Mating) :
9.94mm 10.64mm 11.04mm 16.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Style :
Board to Board or Cable
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Length - Mating :
0.256 6.50mm
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
10
Contact Type :
Male Pin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Series :
M20
Voltage - Rated :
800V
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
M20-065030W0546
M20 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height