M20-8901705
Mfr.Part #
M20-8901705
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD R/A 17POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions :
17
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
17
Number of Rows :
1
Mount :
Surface Mount
No
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.136 3.46mm
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Depth :
0.283 inch
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Bulk
Contact Resistance :
20mOhm
Published :
Package / Case :
SIL
Datasheets
M20-8901705
Harwin M20-8901705
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 17-Position Board to Board or Cable 0.136 3.46mm Height