M20-8901005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-8901005
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Filter Feature :
No
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Length :
25.4mm
Package / Case :
SIL
Lead Pitch :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions :
10
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.136 3.46mm
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
10
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
20mOhm
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Gender :
Male
Published :
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
MIL Conformance :
Radiation Hardening :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Brass
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Header, Cuttable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
1
Series :
M20
Mixed Contacts :
Additional Feature :
RoHS Compliant
Depth :
13.2mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Datasheets
M20-8901005
Harwin M20-8901005
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board or Cable 0.136 3.46mm Height