M20-8890845R
Mfr.Part #
M20-8890845R
Description
CONN HEADER SMD R/A 8POS 2.54MM
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Total Number of Contacts :
8
Contact Resistance :
20mOhm
Body Length or Diameter :
0.7 inch
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Durability :
300 Cycles
Terminal Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
8
Datasheets
M20-8890845R
Harwin M20-8890845R
M20 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled 8-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height