M20-8890345R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-8890345R
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2.54MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
M20
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Published :
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Shrouding :
Unshrouded
Body Length or Diameter :
0.2 inch
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Resistance :
20mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
0.098 inch
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Option 1 :
LOCKING
Connector Type :
Header
Number Of PCB Rows :
1
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
3
Datasheets
M20-8890345R
Harwin M20-8890345R
M20 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled 3-Position Board to Board or Cable 0.098 2.50mm Height