M20-8773542
Mfr.Part #
M20-8773542
Description
CONN HEADER SMD 35POS 2.54MM
Lead Pitch :
2.54mm
No
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
35
Total Number of Contacts :
35
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Packaging :
Bulk
Contact Resistance :
20mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Body Breadth :
0.098 inch
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Gold
HTS Code :
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Body Length or Diameter :
3.5 inch
Datasheets
M20-8773542
Harwin M20-8773542
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 35-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height