M20-8773442P
Mfr.Part #
M20-8773442P
Description
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Contact Resistance :
20mOhm
Total Number of Contacts :
34
Packaging :
Tube
Body Breadth :
0.098 inch
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Pick and Place
Number of Positions :
34
Body Length or Diameter :
3.4 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Pitch :
2.54mm
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Datasheets
M20-8773442P
Harwin M20-8773442P
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 34-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height