M20-8772842P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-8772842P
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
SIL
Contact Material :
Brass
Total Number of Contacts :
28
Insulation Color :
Black
Gender :
Male
Body Breadth :
0.098 inch
Additional Feature :
RoHS Compliant
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Conductors :
ONE
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Length or Diameter :
2.8 inch
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
28
Contact Type :
Male Pin
Pbfree Code :
yes
Style :
Board to Board or Cable
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
IEC Conformance :
No
Packaging :
Tube
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Feature :
Pick and Place
Connector Type :
Header, Cuttable
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Filter Feature :
Durability :
300 Cycles
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
MIL Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Mixed Contacts :
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
M20
Lead Pitch :
2.54mm
Reference Standard :
UL
Published :
Datasheets
M20-8772842P
Harwin M20-8772842P
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height