M20-8772342
Mfr.Part #
M20-8772342
Description
CONN HEADER SMD 23POS 2.54MM
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.098 inch
Number of Positions :
23
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Mount :
Surface Mount
Body Length or Diameter :
2.3 inch
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish - Post :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
6 Weeks
Total Number of Contacts :
23
Lead Pitch :
2.54mm
Durability :
300 Cycles
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
M20-8772342
Harwin M20-8772342
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 23-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height