LXY35VB10RM5X5LL
Mfr.Part #
LXY35VB10RM5X5LL
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current :
625mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Diameter :
5mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Impedance :
120mOhm
Capacitance :
10μF
Height :
5mm
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ High Frequency :
625mA @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
250mA @ 120Hz
Datasheets
LXY35VB10RM5X5LL
LXY 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 625mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can