LXY35VB102M16X20LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXY35VB102M16X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
8000 hours
Ripple Current :
1.63A
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
7.493mm
Termination :
Radial
Height :
20mm
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
978mA @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
35V
Series :
LXY
Impedance :
38mOhm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ripple Current @ High Frequency :
1.63A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1000µF
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Diameter :
16mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
LXY35VB102M16X20LL
LXY 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.63A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can