LTA220-PB-B-R/125N
Mfr.Part #
LTA220-PB-B-R/125N
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product :
Rocker Switches
Actuator Length :
13.2 mm
Mounting Style :
Panel Mount
Features :
Minimum Operating Temperature :
0 C
Electrical Life :
100,000 Cycles
Color :
Black
Product Status :
Active
Height :
21.84 mm
Product Category :
Rocker Switches
Voltage Rating - AC :
125 V
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Housing Material :
Nylon
Current Rating :
10 A, 15 A, 20 A
Lamp Type :
Neon
Brand :
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type, Color :
Neon
Actuator Marking :
No Marking
Panel Thickness :
0.508 mm to 6.35 mm
Subcategory :
Switches
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Actuator Material :
Nylon, Polycarbonate (PC)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Circuit :
SPST
Series :
LTA
Legend :
No Legend
Package :
Bulk
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Width :
13.81 mm
Length :
28.44 mm
Color - Actuator/Cap :
Black
Mounting Type :
Snap in
Type :
Mid-Sized Tippette Rocker Switch
Actuator :
Paddle
Contact Form :
SPST
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC