LTA201-PB-B-A/12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTA201-PB-B-A/12V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Sealing :
Epoxy
Actuator Marking :
No Marking
Terminal Length :
0.375 inch
Body Length or Diameter :
28.448 mm
Termination Style :
Quick Connect
Panel Thickness :
0.508 mm to 6.35 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Type, Color :
Incandescent
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Circuit :
SPST
Illumination Type :
Incandescent Lamp
Electrical Life :
100,000 Cycles
Illumination :
Lamp
Actuator Material :
NYLON/POLYCARBONATE
Actuator Style :
Paddle
Operating Temp Range :
0C to 85C
Height :
21.84 mm
Product Category :
Rocker Switches
Pole Throw Configuration :
SPST
Features :
Terminal Type :
Quick Connect
Contact Current(AC)-Max :
10 A
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Width :
13.81 mm
Actuator :
Paddle
Operating Temperature Min Deg. C :
0C
Current Rating :
10 A, 15 A
Actuator Length :
13.2 mm
Mechanical Life :
Legend :
No Legend
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Product :
Rocker Switches
Packaging :
Bulk
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Series :
LTA
Type :
Mid-Sized Tippette Rocker Switch
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Contact Form :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Actuator Color :
Black
Voltage Rating - AC :
125 V
Body Height :
21.844 mm
Illumination Color :
Amber
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
13.8176 mm
Mounting Type :
Snap in
Package :
Bulk
Product Type :
Minimum Operating Temperature :
0 C
Ingress Protection :
Subcategory :
Switches
Housing Material :
Nylon/N/A
Product Status :
Active
Color :
Black
Mounting Style :
Panel
Lamp Type :
Incandescent
Current Rating (Max) :
15(A)
AC Voltage Rating (Max) :
250
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Color - Actuator/Cap :
Switch Configuration :
OFF None ON
Length :
28.44 mm
Brand :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm