LTA201-PB-B-G/28V
Mfr.Part #
LTA201-PB-B-G/28V
Color - Actuator/Cap :
Black
Ingress Protection :
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Illumination Voltage (Nominal) :
28 VAC/DC
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Switch Function :
On-Off
Illumination Type, Color :
Incandescent
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)