LTA211-TG-W/220V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTA211-TG-W/220V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Ingress Protection :
Circuit :
SPST
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Switch Function :
On-Off
Electrical Life :
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Product Status :
Active
Illumination Type, Color :
Neon, Green
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Actuator Marking :
No Marking
Color - Actuator/Cap :
Green
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) :
220 VAC