LTA211-PB-B-A/125N
Mfr.Part #
LTA211-PB-B-A/125N
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Actuator Marking :
No Marking
Voltage Rating - AC :
125 V
Features :
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Switch Function :
On-Off
Illumination Type, Color :
Neon
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Black
Electrical Life :
100,000 Cycles
Package :
Bulk
Circuit :
SPST
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Series :
LTA
Actuator Type :
Paddle - Illuminated
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm