LTA205-TA-B/250N
Mfr.Part #
LTA205-TA-B/250N
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Actuator Marking :
No Marking
Surface Mount :
No
Body Length or Diameter :
28.44 mm
Contact Current(AC)-Max :
15 A
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Color - Actuator/Cap :
Amber
Circuit :
SPST
Contact (AC) Max Rating R Load :
15A@125VAC
HTS Code :
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Product Status :
Active
Body Breadth :
13.81 mm
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Ingress Protection :
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating - AC :
125 V
Termination Style :
Wire Leads
Termination Type :
Wire
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Body Height :
21.84 mm