LTA201-TR-B/125N/POLY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTA201-TR-B/125N/POLY
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Package :
Bulk
Actuator Marking :
No Marking
Voltage Rating - AC :
125 V
Ingress Protection :
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Electrical Life :
100,000 Cycles
Color - Actuator/Cap :
Red
Switch Function :
On-Off
Circuit :
SPST
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Features :
Series :
LTA
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
RoHS :
Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.57mm x 13.97mm