LT4HW-AC240VS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT4HW-AC240VS
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TIME DELAY 9999HRS 5A 250V
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
DIN Rail, Flush, Panel
Timing Initiate Method :
Input Voltage
Max Operating Temperature :
55°C
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Voltage - Supply :
100V~240VAC
Max Supply Voltage (AC) :
240V
Contact Material :
Silver
Series :
LT4H-W
Termination :
Screw
Circuit :
SPDT (1 Form C)
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
64.5mm
Relay Type :
Mechanical Relay
Number of Pins :
11
Width :
48mm
Termination Style :
Screw Terminal
Timing Adjustment Method :
Up/Down Digit Keys
Max Current Rating :
5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-10°C
Length :
48mm
Function :
Programmable (Multi-Function)
Operating Supply Voltage :
240V