LT4H8-AC24V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT4H8-AC24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY TIME DELAY 999.9HR 5A 250V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Time Delay Relays
Min Operating Temperature :
-10°C
Width :
70.1mm
Number of Pins :
8
Termination :
Connector
Termination Style :
Plug In, 8 Pin (Octal)
Timing Initiate Method :
Input Voltage, Trigger Signal
Contact Material :
Silver
Depth :
48mm
Contact Rating @ Voltage :
5A @ 250VAC
Operating Supply Voltage :
24V
Mounting Type :
Socketable
Delay Time :
0.001 Sec ~ 999.9 Hrs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
2
Series :
LT4H
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
48mm
Mount :
Flush
Timing Adjustment Method :
Up/Down Digit Keys
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Supply :
24VAC
Relay Type :
Mechanical Relay
Function :
Programmable (Multi-Function)
Circuit :
SPDT (1 Form C)
Max Operating Temperature :
50°C
Max Current Rating :
5A