LSXBD6060WKL4R7N
Mfr.Part #
LSXBD6060WKL4R7N
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 69.6 MOHM SMD
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Length :
6 mm
Current - Saturation (Isat) :
2.4A
Tolerance :
±30%
Core Material :
Wirewound
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Core Type :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 120 C
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Ratings :
Inductance :
4.7 µH
Package / Case :
Nonstandard
Mounting Style :
PCB Mount
Current Rating (Amps) :
2 A
DC Resistance (DCR) :
58mOhm
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Q @ Freq :
Width :
6 mm
Datasheets
LSXBD6060WKL4R7N
TAIYO YUDEN LSXBD6060WKL4R7N
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD