LRC20-1R0K-RC
Mfr.Part #
LRC20-1R0K-RC
Description
1.0uH +/-10% Low Resistance Chip
Inductance :
1 µH
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Frequency - Self Resonant :
96MHz
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
DC Resistance (DCR) :
120mOhm Max
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-25°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.21mm)
Current Rating (Amps) :
1 A
Datasheets
LRC20-1R0K-RC
Allied Components International LRC20-1R0K-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD