LQSW6471MELC40
Mfr.Part #
LQSW6471MELC40
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
17 Weeks
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.15
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
LQS
Terminal Pitch :
10mm
Diameter :
35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
420V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.86A @ 120Hz
Length :
40mm
Capacitance :
470µF
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Published :
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
2.6598A @ 50kHz
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Termination :
Snap in
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current :
1.86A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
1.33mA
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LQSW6471MELC40
Nichicon LQSW6471MELC40
LQS 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.86A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In