LQR2W332MSEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQR2W332MSEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
11.8A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated DC :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Leakage Current :
3.65mA
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
31.8008mm
Terminal Shape :
Binding Post
Voltage :
450V
Published :
2009
Diameter :
76.2mm
Capacitance :
3300µF
Life (Hours) :
5000 hours
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
16.52A @ 10kHz
HTS Code :
Ripple Current :
11.8A
Series :
LQR
Height :
100mm
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.15
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Screw
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Datasheets
LQR2W332MSEH
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LQR2W332MSEH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:450V, Operating Temperature:-25°C~85°C, LQR2W332MSEH pinout, LQR2W332MSEH datasheet PDF, LQR2W332MSEH amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LQR2W332MSEH ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LQR2W332MSEH
LQR 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 11.8A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals