LPX182M200H4P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPX182M200H4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1800µF
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
4A
Termination :
Snap in
Series :
LPX
Voltage - Rated DC :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
111mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
35mm
Height :
45mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Leakage Current :
1.8mA
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
25 Weeks
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.3
Ripple Current @ Low Frequency :
4A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
4.4A @ 50kHz
Datasheets
LPX182M200H4P3
Cornell Dubilier Electronics LPX182M200H4P3
LPX 1800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In