LPX102M250E4P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPX102M250E4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 120Hz
Leakage Current :
1.5mA
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
3.74A @ 50kHz
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
30 %
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.3
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
1.772 45.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm @ 120Hz
REACH SVHC :
Unknown
Life (Hours) :
1000 hours
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Diameter :
30mm
Height :
45mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Test Frequency :
120Hz
Series :
LPX
Tolerance :
±20%
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.4A
Termination :
Snap in
Terminal Finish :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
LPX102M250E4P3
Cornell Dubilier Electronics LPX102M250E4P3
LPX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In