LNX2W822MSEJ
Mfr.Part #
LNX2W822MSEJ
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Lead Spacing :
0.500 12.70mm
Ripple Current @ Low Frequency :
25.4A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
6.693 170.00mm
Ripple Current :
19.8A
Ripple Current @ High Frequency :
35.56A @ 10kHz
Capacitance :
8200µF
Radial, Can - Screw Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
12.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Voltage :
450V
Termination :
Screw
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Diameter :
90mm
Mount :
Chassis Mount
Tolerance :
±20%
Height :
170mm
Leakage Current :
5mA
Life (Hours) :
20000 hours
Datasheets
LNX2W822MSEJ
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNX2W822MSEJ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, Voltage:450V, LNX2W822MSEJ pinout, LNX2W822MSEJ datasheet PDF, LNX2W822MSEJ amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNX2W822MSEJ ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNX2W822MSEJ
LNX 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 19.8A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals