LNX2W682MSEJ
Mfr.Part #
LNX2W682MSEJ
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
21.6A @ 120Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
150mm
Capacitance :
6800µF
Diameter :
90mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
30.24A @ 10kHz
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Screw
Leakage Current :
5mA
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Life (Hours) :
20000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
17.1A
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LNX2W682MSEJ
Nichicon LNX2W682MSEJ
LNX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 17.1A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals