LNX2W332MSEG
Mfr.Part #
LNX2W332MSEG
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Bulk
Feature :
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
13.3A @ 120Hz
Diameter :
63.5mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Terminal Shape :
Binding Post
Lead Pitch :
28.6004mm
Voltage - Rated :
450V
Termination :
Screw
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current :
10A
Life (Hours) :
20000 hours
Capacitance :
3300µF
yes
Mount :
Chassis Mount
Leakage Current :
3.66mA
Length :
150mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2015
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
18.62A @ 10kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Datasheets
LNX2W332MSEG
Nichicon LNX2W332MSEG
LNX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals