LNX2W122MSEFBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2W122MSEFBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Capacitance :
1200μF
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
2.2mA
HTS Code :
Polarization :
Polar
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Length :
100mm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Terminations :
2
Series :
LNX
Diameter :
51mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Ripple Current @ High Frequency :
6.58A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Surface Mount :
No
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
LNX2W122MSEFBB
LNX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals