LNX2V392MSEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2V392MSEG
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.2
Height Seated (Max) :
4.449 113.00mm
Number of Terminations :
2
Termination :
Screw
Leakage Current :
3.5mA
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Length :
110mm
Diameter :
63.5mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
20000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
LNX
Ripple Current @ Low Frequency :
12.5A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
28.6004mm
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Capacitance :
3900μF
Published :
2012
Ripple Current :
10.4A
Terminal Shape :
Binding Post
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
17.5A @ 10kHz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
LNX2V392MSEG
Nichicon LNX2V392MSEG
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 10.4A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals