LNX2V332MSEGBN
Mfr.Part #
LNX2V332MSEGBN
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Capacitance :
3300µF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
3.22mA
Length :
100mm
Ripple Current @ Low Frequency :
9A @ 120Hz
Voltage - Rated :
350V
Mounting Type :
Chassis Mount
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
12.6A @ 10kHz
Diameter :
63.5mm
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Reach Compliance Code :
Compliant
Height Seated (Max) :
4.055 103.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Datasheets
LNX2V332MSEGBN
LNX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals