LNX2V122MSEF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2V122MSEF
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SCREW
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Binding Post
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Length :
70mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Leakage Current :
1.94mA
Life (Hours) :
20000 hours
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current :
4.2A
Termination :
Screw
Feature :
GENERAL PURPOSE
Series :
LNX
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
Lead Pitch :
21.9964mm
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
2.874 73.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
7.42A @ 10kHz
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
5.3A @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Diameter :
51mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
350V
Lead Spacing :
0.866 22.00mm
Capacitance :
1200μF
Published :
2015
Number of Terminations :
2
Datasheets
LNX2V122MSEF
Nichicon LNX2V122MSEF
LNX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.2A 2.008Dia 51.00mm -25°C~85°C Polar 21.9964mm Radial, Can - Screw Terminals