LNX2J102MSEG
Mfr.Part #
LNX2J102MSEG
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 630V SCREW
Stock
8
In Stock :
8
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2015
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Pitch :
28.6004mm
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
2.38mA
Ripple Current @ Low Frequency :
5.9A @ 120Hz
Diameter :
63.5mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Polar
Ripple Current :
5.9A
Tan Delta :
0.3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Life (Hours) :
2000 hours
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Capacitance :
1000µF
Length :
130mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Screw
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
630V
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
LNX2J102MSEG
Nichicon LNX2J102MSEG
LNX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 5.9A 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals