LNX2H562MSEJBN
Mfr.Part #
LNX2H562MSEJBN
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Leakage Current :
5mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Length :
150mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
90mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
15.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
22.26A @ 10kHz
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
5600µF
Datasheets
LNX2H562MSEJBN
LNX 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals