LNX2H332MSEHBB
Mfr.Part #
LNX2H332MSEHBB
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Ripple Current @ Low Frequency :
10.4A @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Length :
130mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
14.56A @ 10kHz
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Bulk
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
3.85mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350V
Capacitance :
3300µF
Diameter :
76.2mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
LNX2H332MSEHBB
LNX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals