LNX2G822MSEJBN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2G822MSEJBN
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Chassis Mount
Diameter :
90mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
19A @ 120Hz
Capacitance :
8200µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Leakage Current :
5mA
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
Series :
LNX
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ECCN Code :
EAR99
Length :
150mm
Surface Mount :
No
Ripple Current @ High Frequency :
26.6A @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Datasheets
LNX2G822MSEJBN
LNX 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals