LNX2G682MSEJ
Mfr.Part #
LNX2G682MSEJ
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Stock
9
In Stock :
9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
yes
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
28.98A @ 10kHz
Termination :
Screw
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
20000 hours
Length :
130mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
31.8008mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
16.3A
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
6800µF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
90mm
Leakage Current :
4.95mA
Published :
2015
Ripple Current @ Low Frequency :
20.7A @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Feature :
Datasheets
LNX2G682MSEJ
Nichicon LNX2G682MSEJ
LNX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.3A 3.543Dia 90.00mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals