LNX2G682MSEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2G682MSEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Diameter :
76.2mm
Capacitance :
6800µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
29.68A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
20000 hours
Leakage Current :
4.95mA
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
400V
Tan Delta :
0.2
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Feature :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mount :
Chassis Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Length :
170mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.2A @ 120Hz
Terminal Shape :
Binding Post
Series :
LNX
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
2015
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Termination :
Screw
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Pitch :
31.8008mm
Ripple Current :
16.7A
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
LNX2G682MSEH
Nichicon LNX2G682MSEH
LNX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 16.7A 3.000Dia 76.20mm -25°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals