LNX2G392MSEGBB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNX2G392MSEGBB
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
21 Weeks
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
15.4A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Length :
150mm
Tan Delta :
0.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
LNX
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Diameter :
63.5mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Ripple Current @ Low Frequency :
11A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
400V
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Binding Post
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Leakage Current :
3.74mA
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Capacitance :
3900μF
Pbfree Code :
yes
Datasheets
LNX2G392MSEGBB
LNX 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals