LNU2W682MTEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2W682MTEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
23.4A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Capacitance :
6800µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Series :
LNU
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency :
32.76A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Height Seated (Max) :
6.811 173.00mm
Datasheets
LNU2W682MTEH
LNU 6800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals