LNU2W562MSEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2W562MSEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Height Seated (Max) :
6.024 153.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
LNU
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
20.5A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
20.5A
Lead Pitch :
31.8008mm
Published :
2009
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Capacitance :
5600µF
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
4.76mA
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Test Frequency :
120Hz
Voltage - Rated DC :
450V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
76.2mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage :
450V
Mount :
Chassis Mount
Ripple Current @ High Frequency :
28.7A @ 10kHz
Termination :
Screw
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Height :
150mm
Datasheets
LNU2W562MSEH
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2W562MSEH from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C~105°C, Number of Terminations:2, Voltage:450V, Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals, LNU2W562MSEH pinout, LNU2W562MSEH datasheet PDF, LNU2W562MSEH amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Nichicon LNU2W562MSEH ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon LNU2W562MSEH
LNU 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 20.5A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals