LNU2W472MTEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LNU2W472MTEH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
25.06A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Factory Lead Time :
21 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
17.9A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
LNU
Capacitance :
4700µF
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
3.000Dia 76.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
LNU2W472MTEH
LNU 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals