LNU2H562MTEJ
Mfr.Part #
LNU2H562MTEJ
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
5600µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
22.12A @ 10kHz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Ripple Current @ Low Frequency :
15.8A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
LNU2H562MTEJ
LNU 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals